Üyelik İşlemleri
Şifremi Unuttum
Sepetim
Yeni

Gulliver'in Gezileri Jonathan Swift İş Bankası Kültür Yayınları

Ürün Kodu : 9786052950982
30,00 TL
 • Ürün Açıklaması

  Gulliver’in Gezileri – Kısaltılmış Metin

  Doktor Gulliver dürüst, kendi hâlinde bir adamdır ve ailesiyle sakin bir yaşam sürmekten başka bir isteği yoktur. Ancak geçim şartlarının zorluğu, onu gemilerde çalışmaya yöneltir. Gulliver denizaşırı seferler yapan gemilerde doktorluk yaparak dünyayı dolaşır. Günün birinde korkunç bir fırtına gemisini batırır; Gulliver de kendini, her şeyin minicik olduğu tuhaf bir ülkede bulur. Lilliput adındaki bu ülkenin yerlileri bir dev olduğunu düşünerek onu esir alırlar. Bu ülkeden canını zor kurtaran Gulliver’in ikinci gezisi ise daha tuhaf bir yere, devler ülkesine olacaktır.
  Edebiyat tarihinin en ilginç maceralarını sayarsak, Gulliver’in Gezileri ilk sıralarda yer alacaktır. Her sayfasında bizi şaşırtan, ne kadar tuhaf olursa olsun gerçeklik duygumuzu zedelemeyen bu eser, yüzyıllar sonra bile yeni yazılmış gibi heyecan vericidir. Milli Eğitim Bakanlığı’nın İlköğretim 100 Temel Eser listesinde yer alan bu kitapta Gulliver’in I. ve II. seyahatleri yer almaktadır.

   

  Jonathan Swift

  1667-1745

  Swift’in eserleri, özellikle Gulliver’in Gezileri, hayatı ile yakından ilgilidir. Onun için hayatınınçeşitli evrelerini incelemek, ne gibi etkiler altında kaldığını, bunların, huyu ve hayat görüşü üzerinde ne gibi etkileri olduğunu belirtmek gerektir.

  Swift, İngiliz kökünden olmakla beraber İrlanda’da, Dublin’de doğmuştur (30 Kasım 1667). “İrlanda’da doğmuş olmam benim için büyük bir felaket olmuştur; bu, bana, kaderin oynadığı kötü bir oyundur,” der. Gerçekten, o zamanlar, İngiltere ile İrlanda’nın münasebetleri eşit haklar üzerine kurulmuş olmadığı gibi, İngilizlere göre, İrlandalılar yarı medeni bir ulus, İrlanda ise idare edilmeye muhtaç bir ülkeydi.

  Swift’in amaçladığı mevkilere ulaşamaması ne dereceye kadar İrlanda’da doğmuş olmasından ileri gelmiştir, pek belli değildir. Ama o, başarısızlıklarının sebepleri arasında bu olaya büyük yer vermiştir.

  Babası, Swift doğmadan yedi ay önce ölmüş; çok dar geliri olan annesi de, çocuğunu amcasına bırakarak, İngiltere’ye akrabaları ile oturmaya gitmiştir. Böylece Swift çocukluğunu bir yetim gibi geçirmiştir. Hâli vakti yerinde ve çok iyi bir adam olan amcası onu İrlanda’nın en iyi okuluna göndermiş, sonra Dublim Üniversitesi’nde okutmuştur. Swift, üniversite programındaki derslerini ihmal etmiş ve bütün dikkatini tarih ve şiire vermiştir. Doğal olarak da, sınavlarda başarı kazanamamıştır. Birkaç mantıkçı hakkında sual soran mümeyyizlere: “Ben onları okumadan daha iyi muhakeme edebilirim,” cevabını vermiştir ki bu da  zorla ancak orta derece bir diploma almasına sebep olmuştur.

   

  Çevirmen
   
  Orijinal Adı
  Gulliver’s Travels I-II
   
  Yılı
  2017
   
  ISBN
  9786052950982
   
  Genişlik
  13
   
  Yükseklik
  19,5
   
  Sayfa Sayısı
  72
   
  Ürün Açıklaması
  Yazar
  Jonathan Swift
  Sayfa Sayısı
  72
  Cilt Tipi
  Ciltsiz
 • Ödeme Seçenekleri
 • Tavsiye Et
 • İade Koşulları
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.